Kurbanlık HAYVAN ALIRKEN DİKKAT Edileceklerin BAŞINDA, KONTROLSUZ ve Kaçak HAYVANLARA DİKKAT Olmalı.!


Açıklama: Objektif HABER Ajansının Bülteninde; İkra Hayvancılık Genel Müdürü Murat Çalık KURBANLIK Hayvan Özelliklerinden bahsen açıklamasından, Kurbanlık HAYVAN ALIRKEN DİKKAT Edileceklerin BAŞINDA, büyükbaş kurbanlık dinimiz gereği 2 yaşını tamamlamış olmalı derken, ayrıca “Hayvan satıcıları, Allah’tan korkan, dürüst, sağlam karakterli, ahlaklı kişiler olmalı, KONTROLSUZ ve Kaçak HAYVANLARA DİKKAT etmek gerektiği üzerinde yoğunlaşılmasını istediğini ifade etmektedir... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Yaşam-Kültür-POLİTİKA/Türkiye-DÜNYA
Kategori: Dünya
Eklenme Tarihi: 03 Ağustos 2019
Geçerli Tarih: 26 Mayıs 2020, 13:22
Site: Kuş ve Kuşçu Dünyası
URL: http://www.kusvekuscudunyasi.com/kd/haber_detay.asp?haberID=3335


Kurbanlık HAYVAN ALIRKEN DİKKAT Edileceklerin BAŞINDA,
KONTROLSUZ ve Kaçak HAYVANLARA DİKKAT Olmalı.!
Objektif HABER Ajansının Bülteninde; İkra Hayvancılık Genel Müdürü Murat Çalık KURBANLIK Hayvan Özelliklerinden bahsen açıklamasından, Kurbanlık HAYVAN ALIRKEN DİKKAT Edileceklerin BAŞINDA, büyükbaş kurbanlık dinimiz gereği 2 yaşını tamamlamış olmalı derken, ayrıca “Hayvan satıcıları, Allah’tan korkan, dürüst, sağlam karakterli, ahlaklı kişiler olmalı, KONTROLSUZ ve Kaçak HAYVANLARA DİKKAT etmek gerektiği üzerinde yoğunlaşılmasını istediğini ifade etmektedir...

Objektif HABER Ajansının "Dinimize göre kurban olabilecek hayvanın 2 yaşını doldurması gerekir" başlığıyla yaptığı bülten şöyledir:

İkra Hayvancılık Genel Müdürü Murat Çalık “büyükbaş kurbanlık dinimiz gereği 2 yaşını tamamlamış olmalı. Aksi taktirde 2 yaşını doldurmamış hayvan kurban olmaz..! Kurbanlık alımında vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekir. Kurban alış verişinde hayvan satıcılarının “ben para kazanayım da gerisi ne olursa olsun", diye düşünerek vatandaşın ibadetini yerine getirmesini düşünmemesi Müslümanlığa yakışmaz" dedi.
Kurbanlık alışverişinde karşılıklı güven, doğruluk ve dürüstlüğün esas olması gerektiğinin altını çizen İkra Hayvancılık Genel Müdürü Murat Çalık “Hayvan satıcıları, Allah’tan korkan, dürüst, sağlam karakterli, ahlaklı kişiler olmalı.  Kurbanlık alacak kişiler ise kurbanlıkta sadece fiyata değil, 24 ayını doldurup doldurmadığına da araştırmalı. Kasaba verilen bir hayvan ile kurbanlık şartını tamamlayan hayvan arasında en az + % 29 fiyat farkı vardır. Aynı hayvan bir başka yerde 2 - 3 bin TL ucuzsa kesinlikle hile vardır. Dünyamız için araba alırken satıcıya güvenmeyip nasıl ki her seferinde expertize götürüyorsak, yılda bir defa üzerimize vacip olan ahiretimiz içinde araştırmalıyız. Bilmiyorsak bir bilenle gitmeliyiz oda yoksa fotoğrafını çekip teknoloji üzerinden bir bilenden onay almadan asla alışverişi bitirmemeliyiz. Unutmayınız ki; alan da satıcı kadar mesuldür. Hz. Allah bizden et değil, ibadet istiyor. Ben bilmem, satıcıya güveniyorum, sorumlu odur demek asla doğru değildir. Dünya malı için araştırıyorsak, öğreniyorsak, ahiretimiz içinde aynı davranmalıyız. Hayvan satıcılarını kurban satışı konusunda daha dürüst davranmaya ve vatandaşlara doğru kurbanlık satmaya davet ediyorum” dedi. (..)
Tamamını OKU1: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=9564